Umudun, Sevginin Çığlığı ve Yankısı

Diyana arkadaş Rojhilatê Kurdistanı’nın Maku kentinde dünyaya gelmiş olsa da bizim aramızda Diyana Dersim olarak bilinirdi. Diyana arkadaş 2007 yılında katılım yaptı. Yeni savaşçı eğitiminde birbirimizi tanıdık. İlk başlarda birçoğumuz gibi PKK hareketini tanıma noktasında yeniydi. Ayrıca o, devremizdeki genç arkadaşlardan biriydi. Daha çok duygusal anlamda katılım gösteriyor olsa da yaşamı seviyordu, hep güler yüzlü oluşu onun yaşam sevincini yansıtıyordu. En çok dikkatimizi çeken özelliği güçlü yoldaşlığıydı. Yoldaşlarına bağlılığı gelişmişti.

Yeni savaşçı eğitiminden sonra düzenlemesi Doğu Kürdistan’a oldu. Belli bir süre orada kaldı. Daha sonra Şehîd Beritan Akademisi’ne gitti. Akademiden sonra Heftenîn alanına düzenlemesi oldu. Orta otomatik silah eğitimini görmek için birkaç yıl aradan sonra Şehîd Mahir Akademisi’ne geldi. Orada tekrardan karşılaştık. Büyümüştü. Hem fikir anlamında hem de katılım boyutunda kendisini hayli geliştirmişti.

Eğitimini önemli bir düzeye ulaşarak bitirdi. Zaten Diyana arkadaşın temel özelliklerinden birisi hedeflediği işlerde en iyi sonucu almaya yönelmesiydi. Bu yüzden yoğunlaşması kolay dağılmaz, yaptığı işe odaklanırdı. Basit sorunların kafasını yormasına izin vermezdi. Böyle güçlü bir kişiliği de vardı.

Bu süreçlerin sonunda Diyana arkadaşın düzenlemesi çok istediği Dêrsîm alanına yapıldı. Kısmi bazı sağlık sorunları vardı. O bunları fazla umursamasa da arkadaşlar bir kontrolün ardından Kuzeye geçmesinin daha iyi olacağını düşünerek onu Zap alanındaki hastaneye gönderdiler.

Tedavisini bitirir. Önemli bir sağlık sorunu olmadığı için döneceği günü beklemekteyken, birkaç yoldaşıyla birlikte bir yere gitmesi gerekir. Bunun için de bir arabaya binerler. Bindikleri araç kaza yapar ve Diyana arkadaş şehit düşer, kazadan iki arkadaş da yaralı olarak kurtulur.

Ölüm bu kez soğuk yüzünü gerilla saflarında pek alışık olmadığımız bir biçimde göstermişti. Güzeller güzeli, sempatik yoldaşımız, gencecik Diyana’mız bir araba kazasıyla aramızdan ayrılmıştı. Bu çok büyük bir acıydı. Özellikle onun büyük savaşma hayallerini düşündüğümde içimi daha çok yakan bir acı oldu. Çünkü o gidişin kapısını aralamış, deyim yerindeyse Dersim yolunda ilk adımını atmıştı.

O, hep kendisini bir Ortadoğu kadını olarak hissettiğini vurgular: “İyi ki ben de bir Kürt kadınıyım.” derdi. Diyana deyince aklıma ilk başta Ortadoğu kadınının isyanı geliyor. Umut, sevgi ve heyecan geliyor.

Anısı mücadele gerekçemizdir…

Mücadele Arkadaşı

Kod Adı: Diyana Dersim
Adı Soyadı: Feride Derefis
Doğum Yeri: Makü
Anne - Baba Adı: Xezal - Cemal
Şahadet Tarihi ve Yeri: 28 Eylül 2012 Medya Savunma Alanları

 

Kategori: Şehit Anıları