Özgürlüğün ve Emeğin Sembolü

Rojîn Gewda yoldaşımız, kadın özgürlük mücadele tarihimiz içerisinde, Önderliğimizin yaşam felsefesiyle yetişen, özgürlük öğretisi doğrultusunda kendisini yeniden yaratan ve bu temelde de militan ölçülere, özgürleşen kadın duruşuna ulaşan bir yoldaşımızdı. İdeolojik ve örgütsel açıdan kazandığı düzey kadar, askeri taktik ve strateji üzerine yoğunlaşan, kendisini bu doğrultuda eğiten ve yetiştiren kadın ordumuzun öncü komutanlarındandı.  Bu anlamda YJA Star kadın ordumuzun büyüyüp gelişmesinde, nitelik kazanıp savaşan aktif bir güç haline gelmesinde öncülük misyonu kadar, büyük bir emek ve çabaya da sahipti. 

Mücadele yılları boyunca özgürlük mücadelemizin yoğunluk kazandığı pratik sahalarda görev yürüten Rojîn yoldaşımız, en çok da Botan ve Zagros alanlarında kaldı. Kadın ordulaşmamızın temellerinin atıldığı bu sahalarda yetişip gelişen ve ordumuzun öncü komutanlarından biri haline gelen Rojîn yoldaşımız, yaşam duruşu, askeri disiplini ve duyarlılığıyla, yoldaşlığa olan bağlılığıyla daima örnek alınan bir yoldaştı. 

Kadın Kurtuluş İdeolojimiz doğrultusunda kendisini eğitip yetiştiren Rojîn yoldaşımız, kadın özgürlük ideolojimizin tüm dünya kadınlarına mal edilmesi ve ideolojimizin evrensel bir düzey kazanıp tüm dünya insanlığına mal edilmesi gerektiğine de inanmaktaydı. Kadın özgürlük ideolojimizin kapsam ve derinliğinin bilincinde olan Rojîn yoldaşımız, bu anlamda kendisini kadın özgürlük davasına adayan inançlı, kararlı ve yürekli bir kadın militandı. Bu anlamda ideolojik merkezimiz olan PAJK Koordinasyon çalışmalarına da bir dönem katılıp ideolojik çalışmalarımızın örgütlendirilip yürütülmesinde görev ve sorumluluk üstlendi. Özgürlük ilke ve ölçülerinden taviz vermez, bu ilke ve ölçüler temelinde yarattığı kadın özgürlük duruşuyla da, ideolojik alan çalışmalarımızda öncülük misyonunu yerine getirdi. 

Bir emek ve yoldaşlık sembolü olan Rojîn yoldaşımız, kadın özgürlük ordumuz olan YJA Star’ın unutulmayacak ve daima anılacak olan öncü militanları ve komutanları arasındaki yerini aldı.  Nasıl ki Rojîn yoldaşımız, Önderliğimizin, halkımızın ve kadınların özgürlüğünü sağlayacak olan her türlü görev ve sorumluluğu hiçbir kaygıya, tereddüde girmeden, büyük bir kararlılık, iddia ve başarı ruhuyla üstlenmişse, biz de YJA Star olarak onun hayalini kurduğu özgürlüğü mutlaka gerçekleştireceğimize ve intikamını alacağımıza dair ona ve tüm devrim şehitlerimize söz veriyoruz. Özgürlük için harcadığı emek ve çabalar sonuçsuz kalmayacak ve Önder Apo ile özgürleşen Kürt halkı ve kadınları, Rojîn ve Rojîn gibi ölümsüzleşen ve özgürlük tarihine mal olan kadın militan ve komutanları daima anacaktır.

        Mücadele Yoldaşları 

Kod Adı: Rojin Faraşin
Adı Soyadı: Süreyya Aslan
Doğum Yeri: Van
Anne - Baba Adı: Bahar - Avdi
Şahadet Tarihi ve Yeri:4 Ekim 2012 / Gever, Hakkari 

Kategori: Şehit Anıları