Güleç Ve Cesur Savaşçı

Heval Serxwebûn, yoldaşlarının yanında her an güleç ve coşkuluydu. Cesaretli, yiğit bir savaşçıydı. Onu ilk olarak, Güney Kürdistan’dan yola çıkarak Kato Jirka alanına ulaştığımız 2012 yılı Temmuz ayı başlarında gördüm. Saha karargâhıyla hareket etmekteydi. Sonradan saha komutanıyla birlikte hareket eden takımda yer aldı. Onu ilk gördüğüm andan itibaren iri, cüsseli yapısına, uzun boyuna, güleç yüzüne baktığımda ondan büyük moral aldım ve mücadelesinde başarılı olacağına kanaat getirdim. Ona karşı bende gelişen bu güven ve umut, şehit düşene kadar da sürdü. Tüm yaşamında ve eylemlerinde sorumluluk bilinciyle hareket eden başarılı bir yoldaştı. 

Genç yaşıyla örgütün ağırlığını hissettiği, sorumluluklarını omuzladığı, eski bir gerilla, bir komutan gibi davrandığı söylenebilirdi. Onun eyleminden önce boyunun zarifliğinden ve güzelliğinden söz etmek gerektiğini düşünüyorum. Serxwebûn arkadaş oldukça uzun boyluydu. 

Alnına ince bir bez sarardı her zaman. Sıkı bağladığı kuşağıyla düzenli görünürdü. Onunla yaptığımız her yol yürüyüşünde omzundaki roketatar silahı ve uzun boyuyla her an gözler önündeydi. O, Botan dağlarının yoldaşıydı. Kato’dan Besta’ya, Besta’dan Herekol’e, Herekol’den Garisa’ya, Çirav ve Şehrîban alanlarına geçişlerimiz sırasında sırtında ağır yükle bile coşkusunda hiçbir eksilme olduğu görülmemiştir. Yürüdüğünde ayaklarının altında yer yerinden oynardı adeta.  Heybetli, istekli ve arzulu duruşuyla yanındaki yoldaşlarına, yöneldikleri çalışmalarda başarılı olacaklarına dair güçlü umutlar verirdi. 

Birlikte olduğumuz o süre zarfında Serxwebûn arkadaş dört eyleme katıldı. Dört eylemde de roketatarıyla en önde, saldırı kolundaydı. Biraz onun bu eylemlerinden söz edeyim. 

Yönümüzü Gabar alanına çevirmiştik. Bir grup arkadaşla birlikte Gabar’a bağlı Çırav alanına geçtik. Serxwebûn arkadaş Gabar’ı çok severdi ve bizden onu bu alana düzenlememizi istemişti. Zaten biz de işimizi tamamladıktan sonra onu burada bırakma kararı vermiştik. Buraya gelirken oldukça coşkuluydu. İlk olarak Mardin eyaletinde gerilla saflarına katıldığı dönemde iki yıl boyunca Gabar alanında kalmıştı. 

Çirav alanına ulaştığımızda arkadaşların Memira karakoluna yönelik yapmayı düşündükleri kapsamlı eylemin hazırlıkları sürmekteydi. Arkadaşların gidip bakmasıyla keşif çalışması netleştirildi ve kapsamlı bir eylemin başarıya ulaşacağı sonucuna varıldı. Herkes moralliydi ve eyleme katılma isteği taşıyordu. Tüm yoldaşlar gibi Serxwebûn arkadaş da eyleme katılmak için öneri geliştirdi. İşin doğrusu ben onun bu kez eyleme katılmasından yana değildim. Yalnız Gabar alanında bir türlü eylem çıkarılamayışı ve yaşanan boşluklar nedeniyle Serxwebûn arkadaşın önerisiyle birlikte, eylemde yer almak isteyen diğer arkadaşların da önerilerini kabul etmek zorunda kaldık.

Arkadaşların yerlerine ulaşamadan düşman onları görür. Mermi yağdırmaya başlarlar. Arkadaşlar bunun üzerine yerlerinde beklemeye başlarlar. Daha sonra ilerlemeye devam ederler. Biraz ilerleyen grup düşman pususuna takılır, Serxwebûn ve Ferhat yoldaşlar şehit düşer.

Yoldaşları olarak bir kez daha diyoruz ki onun amacı çerçevesinde özgürlük mücadelesini zafere kadar sürdüreceğiz. Sözümüzü yeniliyor ve diyoruz ki onların kanlarıyla yarattıkları değerlere bağlı kalacak ve özgürlüğe kadar izlerinde yürüyeceğiz. 

 

Kod Adı: Serxwebûn Varto
Adı: Soyadı: Murat Aça
Doğum yeri: Mardin
Anne – Baba Adı: 
Şahadet Tarihi ve Yeri: 3 Ekim 2012 / Eruh, Siirt       

Mücadele Yoldaşı