HER YOLDAŞIN BİR ELÎŞÊR YOLDAŞI OLMALIDIR

               Bazı yoldaşların duruşu anlamla örülüdür. Ve o yoldaşlar öyle anlam dolu bakar ki yüreğini dolduracak kadar yaşamına sevgi katarlar. Her anlamlı yoldaşlıklar güneşin seyrinde farklı güzellikler büyütür bağrında. Saklar anlamlı aşkların zamanı gibi, anın ruhunu tamda yerinde yaşar. Ve o ana birde bir gülücük ekleyerek görkemli direnişin sahibi olurlar. İşte hakikat aşkıyla anlamlı yaşamla dolmadan diğerleri yok diyecek kadar yalandır. Gerçek yaşam ve arkadaşlıklar dağlarda daha çok anlamla buluşur. Ve her anlamlı buluşmayı yaşamak yaşamımızın bir parçası olmuştur Elîşêr yoldaşla.

              Elîşêr yoldaşın ifadesi bende anlamla buluşmaydı. Belki de o benim yaşayan örneğimdi. Duruşu, okuyuşu, aşkla öğrenme hevesi, dinlemesi herkesi kendine hayran ettirecek kadar varlığıyla yaşama bir şey katacak arayışındaydı. Ve Apocu felsefenin özü olan varlığıyla yaşamına anlam katacak duruşa sahip olan mücadeleyi sergileme özelliklerini kendinde yaratma çabası içerisinde olmasıydı. Evet her dağ yoldaşlıkları birlikte bir lokma ekmeği paylaştığı, aynı mevzide omuz omuza savaştığı ve yaşamın en zorlu süreçlerinin yoldaşı olan Elîşêr arkadaş gibi olması gerekir. En güzel görüntülerin heyecanının doruğunda olan saldırı eyleminde olacaksın. Belki de o an yaşadığın heyecan, sevinç sadece yaşanmalıdır. Kalbini tutarak soluğunu bile tutacaksın. Elîşêr yoldaş eylemin heyecanını göz bebeklerinde ışıldatan yoldaşlardandı. Zamanda ve an’da yürüttüğü mücadelenin bilincinde olan Elîşêr yoldaşımızın bilinçli katılımı geleceğin öncülük anlayışıyla görevini yürütürdü. En üstün başarıyla yaptığı her görevin ardından bir gülücük eksiltmeden, bu duruşuyla hep umut vadediyordu Elîşêr yoldaş.

              Bundandır ki dağ yoldaşlıklarının içinde her türlü zorluk ve bununla birlikte büyük mücadeleler veriliyor. İçinde o kadar çok şey barındırıyor ki bazen kendine saklarsın veya yanında bulunan yoldaşınla paylaşırsın gerektiği yerde anlatırsın. Ama bazen yanındaki yoldaşının ruhu sonsuzlaşır ve hep sır gibi saklı kalır sende, yoldaşının son sözlerindeki tek umudu ve en yakını sen, son sözünün şahidi de sen olursun ve en son sözün gizemini bağrında tekrarlarsın. Sihirli sözcükteki anlamıyla ta ki sen buluşuncaya kadar en çokta herkesin kullandığı işte o söz heval, gerisi sende kalır. Bazen bilemeyeceğin sır olur senle yoldaşın arasında, her şeyden öte adını sende bilemezsin ama tek bildiğin her şeyin ötesinde olduğudur. Birde garip olanda bir değil birden çok fazla olması seni ne kadar anlamla yakınlaştırdığının farkına varırsın ve aynı yoldaşta farklı keşfettiğin özellikler seni daha çok yaşama bağlama sihrine ulaştırır. Her yoldaşın bıraktığı iz silinmez bir başka yoldaşta bulma arayışın gibi yani bitmez, bizdeki yoldaşlık arayışı, çünkü orada gerçek özgür yaşamın özellikleri var tıpkı bereketli Mezopotamya toprakları gibi bereketli ve verimli güneşin doğuşuyla batışı beslediği her bitkide bir derdin bir dermanı gibidir. İşte dağlara dayanan gerilla yoldaşlıkları da, özgür yaşamın özelliğini kendi kişiliğinde barındıran Elîşêr hevalim de bu seçilmiş yoldaşlardandır. Anlamlı yoldaşların özelliği özgürlüğe bile farklı anlamlar yükleyerek katılır yaşamın her alanına. Apocu kişiliğin arayışı yüzündeki sevinçten yürüdüğü anın anlamıyla yansıtırdı zamanın oluşumuna. Çünkü her anın doluluğunu yaşadığın yoldaşlık sevgisi belirler. Yüreğini yüreğinde his ederek seversin Elîşêr gibi yoldaşları. Aşkla doludur senle olan anıları, içten gülüşüyle kendisini hep sana hatırlatandır.

Dağların direniş kutsallığındayken yoldaşlıklarımız

Verdiğimiz mücadelemizin adı umut yoldaşlığıdır.

Turna kuşlarının göçü gibi dağdan dağa geçerken yine buluşur yoldaşlıklar

Kıymetini bağrımızda saklarız dağ kokulu yoldaşlıklarımızı

Gerçek aşkın keşfi dağ yoldaşlıklarında bulunur hem de en emsalsizinden.

Yaşam gayesinde bulduğu yoldaşlık tutkusu o da dağlarda bulduğudur.

Bu dağ toprakları aşkın kanıyla sulandı

Ve hala da sulanmaya devam ediyor.

 

 

 

 

Kategori: Şehit Anıları