KENDAL DENİZ YOLDAŞIN ANISINA

          

Her yiğit kendi destanını kendi yazar. Yalnızca sonu dışında, tıpkı sessiz gidişi gibi Kendal yoldaşımın. Dengbêjlere konu olan heybetli yürüyüşünü dağlardan almıştı. Tanımayan da olsa Kendal yoldaşı heybetini anlatır ve tanışmış kadar olurdu tüm yoldaşlar onu. Azameti kadar, yüreği de özgür ufuk gibi anlayışı, görüş ve düşüncesiyle soylu duruşun adıydı. Tüm yoldaşların sevgisiyle kişiliğini oluşturuyordu. Dağlar insana en çok güven verendir ve gerillanın sığınağı olduğu kadar heybetine heybet kattığı kadarda en samimi dostumuzdur. Anlamlı duruşuna anlam katarak zamanın ruhunu yüreğinde derinleştirerek yaşıyordu. Bundandı yoldaşlığındaki anlam yüklü derinliği. Derler ki şu dünyada sevgi ve dostluk o kadar az bulunan bir şeydir ki, oysa bizim dağlarda o kadar çokki biz gerillalar nasıl duygularımızı ifade edeceğimizin acizliğindeyiz. Çünkü bizim yoldaşlık sevgimiz, saygımız dağlarla öyle harmanlanıyor, öyle parçalanıyor ki yüreklerimiz arkadaşlığımıza olan bağlılık tutkusu aşkla demleniyor sevdiklerimiz, ve bizi Önderlik bağlılığıyla buluşturuyor. Gerillaya ilk attığın adımı ve sonrasındaki yaşamı sana öğreten yanındaki yoldaşındır. Bundandır yaşamı uğruna ölecek kadar sevmek yoldaşına ilk öğretilendir. Ve güneşle buluşturur, onun ışınlarıyla yeşerir Kendal yoldaşımızın gülüşü.

Hep yüreğinden geçenleri yazmak istersin ama imkanı yok. Böyle güzel yoldaşlar için anlatmak istediğini yazamadığını düşünürsün. Bundandır ki yoldaşını anlatmak için yazmaya yeltendiğinde hep eksik ve yetersiz olduğunu düşünürsün çünkü hangi özelliğini yazsan da eksik olduğunun bilincinde olursun. Bu nn çok zorlandığımız konuların başında gelir. Kendal yoldaşımın hangi özelliğinden başlayacağımı bilemiyorum. En çok yoldaşını etkileyen yani yoldaşına karşı beslediği sevgi ve saygı yaşamın her anında bunu yaşayarak, göstererek hissettirirdi. Bir de yoldaşları için hep  güveni tamdı dağlı isminden miydi, duruşundan mıydı, bilmiyorum. Onunla bir eylemin saldırısında olmakla hiçbir zaman bulmadığın rahatlığı yaşardın. Cesareti, tedbirli ve bir o kadarda heyecanlı oluşu sana moral verirdi. Aynı zamanda soğukkanlılığıyla yaptığı eylemin koordinesiyle şervanları için farklı bir gönül rahatlığı ve mutluluğuydu. Bir eylem için yapmayacağı fedakarlık yoktu, eylem yerinin uzaklığını hesaplamadan saatlerce eylemin cephanesini taşıyabilir ve öncülük görevini eksiksiz yapardı. Büyük olan adımlarına yetişen yoldaşları için büyük sevincin başarısı olan masum gülüşler. Yoldaşlarını eğitirken her söze anlam yükleyerek kavratır, düşündürür ve bir o kadarda yoğunlaştırırdı. Kendal arkadaş için imkansız diye hiçbir şey yoktu, onun için söylenen sözün anlamı ve derinliği yeterliydi. Abbas arkadaşın yaptığı sigara üzerindeki değerlendirmesinde yıllarca içtiği sigarayı bir defa atarak bir daha kullanmayacaktı çünkü onun için sözün anlamı ve derinliği yeterdi. Örgüt kişiliğini tüm benliğiyle kendi kişilinde oluşturarak ilerliyordu, dağların enginliklerine.

Kendal yoldaşın diğer ismi de Deniz’di, tıpkı yüreği gibiydi. Denizler misali okyanusa akarak büyük umutlara yol aldı. Hızlı büyük adımlarla önde olan yoldaşlarına ulaşmanın coşkusuyla parıldayan yakamozların arasından geçerken yüzünü aydınlatan güneşle bir o kadar aydınlanmıştı. Gülen umudu yine tereddüt yaşamıyordu çünkü onunla bu yolun yolcuları o kadar çoktu ki binleri aşmıştı. Önde yürüyenlerin hepsi birer öncü ve güneşe ilerleyen uzun, sonu olmayan şehitler kervanıydı.

Mücadele Arkadaşı

Kod Adı: Kendal Deniz
Adı Soyadı: İbrahim Fırat
Doğum Yeri: Urfa
Anne - Baba Adı: Dursun - Osman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2 Haziran 2019 / Xakurkê

 

Kategori: Şehit Anıları